26°C
Bolu HAVA DURUMU26°C Az Bulutlu
BİZE ULAŞIN info@dortdivanortakoy.com

Bizden Haberler

Dörtdivan Ortaköy Köyü

Tereyağlı Höşmerim Nasıl Yapılır

- +
Tereyağlı Höşmerim Nasıl Yapılır

Yetkililer tarafından yöresel ürünlerimizin tanıtımı kapsamında Dörtdivan Çakmak TarhanasıDörtdivan HöşmerimiDörtdivan Yağlı KeşiDörtdivan İncir Uyutması ve Dörtdivan Patatesli Somun Ekmeği‘nin tanıtımına devam ediliyor.

KAYMAKLA TEREYAĞININ MUHTEŞEM UYUMU 

Çocukken yazın ninelerimizin yanına yaylalara giderdik. Ninelerimiz sabah kahvaltısında taze sağılan inek sütünün kaymağını alır ve tereyağıyla, unla kavurarak dillere destan bir tatlı hazırlardı. Kullanılan kaymak ve tereyağı şimdiki gibi tadı tuzu olmayan, market ürünleri değil, hakiki köy ürünleriydi. Misafiri çok seven ninelerimiz malzemeyi bol bol kullanırdı, misafirlerini ağırlamanın mutluluğu yeterdi onlara.

Bu enfes, anlatmakla tadına varılamayacak ‘’DÖRTDİVAN HÖŞMERİMİ’’ için gerekli olan malzemeleri ve hazırlama aşamalarını paylaşmak istiyorum.

Sizler için ve merak edenler için Dörtdivan Höşmeriminin Tarifi;

Malzemeler:
(4-6 kişilik)

200 gr tereyağı
1 kg süt kaymağı
½ kg un

Hazırlanışı:

Isıtılmış tavaya tereyağı koyulur ve eritilir. Eriyen tereyağının üzerine 1 kg soğuk süt kaymağı ilave edilir. Kısık ateşte karıştırarak yavaş yavaş un ilave edilir. Kısık ateşte ilave edilen un ile kaymak birbirine iyice yedirilir. Pişmeye başlayan karışım tavaya düzlenerek altının kızarması beklenir. Kızaran höşmerim servis tabağına ters çevrilerek sunuma hazır hale getirilir. Tatlandırılmak istenirse üzerine toz şeker, çikolata, bal veya pekmez ilave ilave edilip, tatlandırılarak tüketilebilir.
Afiyet Olsun…

YORUM GÖNDERYorumlarınızı göndermek için alt kısımdaki formu kullanabilirsiniz.

  • Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.