25°C
Bolu HAVA DURUMU25°C Gök Gürültülü Sağanak Yağışlı
BİZE ULAŞIN info@dortdivanortakoy.com

Dörtdivan Haberleri

Dörtdivan Ortaköy Köyü

Tekke Barajının Yapımına Devam Ediliyor…

- +
Tekke Barajının Yapımına Devam Ediliyor…

Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu tarafından 20.07.2014 tarihinde temeli atılan Tekke Barajının yapımına devam ediliyor. 155.230 dekar tarım arazisinin sulanacağı ve 3 ilçenin(Gerede, Dörtdivan, Yeniçağa) içme suyunun karşılanacağı Tekke Barajını Dörtdivan Belediye Başkanı Hasan Uzunoğlu ve İl Genel Meclis Üyesi Dursun Fidan ziyaret ederek, barajın yapımı hakkında bilgi aldılar.

 

 

Tekke Barajı Bolu-Dörtdivan ilçesinin 14,5 km güneybatısında Tekkedere köyünün 600 m membasında yer alan Tekke barajımız temelden 76,50 yükseklikte olup ön yüzü beton kaplı kaya dolgu tipinde inşa ediliyor. Barajın gövde hacmi 1 milyon 718 bin m³, barajda 53 milyon m³ su depolanabilecek.

Ön yüzü beton kaplı kaya dolgu tipindeki Tekke Barajı’nda, Kartalkaya rölekasyon yolu tamamlanarak Bolu İl Özel İdaresine devredildi. Memba batardosu dolgu imalatı geotekstil ve geomembran imalatı tamamlandı. Derivasyon tünel imalatları tamamlanarak derivasyon işlemi sağlandı. Gövde sıyırma ve şekil verme kazıları ile dolu savak kazıları devam etmekle birlikte, sıyırma kazısı tamamlanan alt kotlardan başlamak üzere, gövde dolgusu da devam ediyor. Tekke Barajı İnşaatında % 62 fiziki gerçekleşme sağlanmış olup, çalışmalar yoğun bir şekilde devam etmektedir.

2019 yılında bitmesi beklenen Tekke barajını Belediye Başkanı Hasan Uzunoğlu ve İl Genel Meclis Üyesi Dursun Fidan yerinde inceledi. Şantiye Şefi Tayfun GÜLERKAYA’dan bilgi alan heyet;“ Gövde dolgusunun bu yaz tamamlanması hedeflenen 101 milyon TL lik yatırım bedelli bu proje ile başta ilçe halkımız olmak üzere Gerede ve Yeniçağa ilçelerine de yılda 7 milyon m³ içme suyu sağlanacaktır. Ayrıca 155 bin 230 dekar tarımsal arazide bu baraj ile sulanacak. Tekke barajı ile Ulusu deresi vadisinde uzanan taban arazilerin taşkın zararlarından korunması da sağlanmış olacaktır. Proje tamamlandığında; milli ekonomiye yıllık 40.000.000 TL gelir fayda sağlayacak olan ve seneye bitirmeyi planladığımız bu baraj ile vatandaşlarımız artık daha sağlıklı ve temiz bir suya kavuşacak. Şimdiden tüm vatandaşlarımıza hayırlı olsun” dedi.

YORUM GÖNDERYorumlarınızı göndermek için alt kısımdaki formu kullanabilirsiniz.

  • Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.