20°C
Bolu HAVA DURUMU20°C Mevzi Sağanak
BİZE ULAŞIN info@dortdivanortakoy.com

Bizden Haberler

Dörtdivan Ortaköy Köyü

“Ketum Olmak”

- +
“Ketum Olmak”

Op. Dr. Mustafa Canberk’in Kaleminden… (Ketum Olmak…) adlı yazıyı keyifle okumanız dileklerimizle… (Site Yönetimi)

 

“Ketum Olmak”

Önemli bir kelime
Bir kişi için başarının ilk anahtarı
Kelime anlamı; ağzı sıkı olmak, sır tutmak ve neyi nerede konuşacağını bilmektir..Yani hiç konuşmamak değildir.. Çok iyi bir dinleyici olmak ve zarardan ziyade yararlı ve doğru bilgileri tartışmak esas olmalıdır.
Çok bilmiş gibi görünüp bağırarak veya yüksek sesle konuşmak bilgisizliğin ve görgüsüzlüğün eseridir.. tabi ses tonu itibariyle yüksek sesle konuşanları tenzih ederim..İyi bir yorumcu, değerlendirmeci olmak için çok iyi bir dinleyici olmak gerekir..
Bu açıklamadan sonra esas konumuza gelmek istiyorum; Her insan beşerdir, her insan fanidir mutlaka bir gün bu dünyadan göçüp gidecektir yaradılış itibariyle Allah insanlara bazı özellikler vermiştir.. onu taşıyacak bir bünye ve onu yönetecek bir de akıl vermiştir. İstek ve arzularını kontrol eden veya yönlendiren ego vermiştir. Zeka seviyesi doğuştan yüksek olan veya sonradan iyi geliştiren, kişiliği iyi yönde gelişmiş, egosunu iyi kontrol eden kişiler genellikle Lider ruhludurlar.. toplumda önderlik yaparlar Ve genellikle ketum kişilerdir.
İyi bir lider ketum olmalıdır. İyi bir bürokrat iyi bir yönetici ve iyi bir aile reisi yine ketum olmak zorundadır. Öyle ki iyi bir koca karısından, yine iyi bir kadın kocasından bazı sırları saklamasını bilmelidir.. Bir gün paylaşılan bazı sırların kendilerine karşı kullanılabileceğini de bilmek zorundadırlar.

Cumhuriyet kurulduktan sonra merhum Atatürk ile merhum İsmet ününü çok iyi arkadaştırlar her şeyi birlikte yapmaya çalışırlar. Atatürk’e karşı yapılmaya çalışılan suikastlerden haberi olan Atatürk istiklal mahkemelerini kurdurur ve suikastı hazırlayanların yargılanmasını, ceza almalarına vesile olur. İnönü bunların içerisinde yargılanan bazı yakın arkadaşlarına çok üzülür ancak bu Atatürk’e yanlış aksettirilir güya İsmet İnönü onun aleyhinde çalışmaktadır. Sonuç itibari ile Atatürk’ün ölümüne kadar bu kırılganlık devam eder hatta ölüm döşeğinde bile bu barışma temin edilemez. Atatürk artık ölmek üzeredir ,buna çok üzülen Atatürk’ün yaveri Salih bozok İsmet İnönü’ye bir mektup yazar” paşam Atatürk çok hastadır ölmek üzeredir ne olur size yalvarıyorum bir şeyler yapın” diye istekte bulunur.. hatta bazı rivayetlere göre Atatürk ile İsmet ününü arasındaki çekişme o kadar büyüktür ki Atatürk İsmet ününün öldürüldüğünü veya ölmüş olduğunu bilmektedir.. O nedenle Atatürk vasiyetinde kendisinden kalan para ve mal varlığı ile İsmet İnönü çocuklarının okutulmasını vasiyet eder.. Örnekten de anlaşılacağı üzere Türkiye Cumhuriyeti’ni kuran iki önemli devlet adamının arasının açılmasına sebep olan gevşek ağızlık ve dedikodunun nelere mal olduğu görülmektedir..

Yassıada mahkemelerinde yargılanan merhum eski cumhurbaşkanımız Celal Bayar ve yine merhum başbakanımız Adnan Menderes son günlerini bilen var mı? Maalesef iki değerli devlet adamımız mahkeme boyunca konuşmadıkları gibi hiç gözgöze gelmemeye de çalıştıkları bilinmektedir..

Halen ülkemizin cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan ile yol arkadaşları Sayın Abdullah Gül ,sayın Bülent Arınç sayın Abdüllatif Şenerin aralarındaki ilişkiyi bilmeyenimiz var mı?

CHP eski genel başkanı Sayın Deniz Baykal ile şu andaki CHP genel başkanı Sayın Kemal Kılıçdaroğlu arasında esen soğuk rüzgârları bilmeyenimiz var mı?

Sayın MHP’ye genel başkanı Devlet Bahçeli’nin nerelerden nereye ve nasıl yön değiştirdiğini hepimiz görüyoruz..

Devir eskisi gibi değil,devir bilişim ,iletişim ve teknoloji çağı, konuşulan her şey kayıt altında hiçbir şeyin gözden kaçması mümkün değil..

Yazımı birkaç sözle bitirmek istiyorum;
Konfüçyüs’ün değer verdiğim bir sözü “biliyorsan yüksek sesle söyle herkes duysun bilmiyorsan sus”
Yine Hazreti Mevlana’nın çok değerli sözü “biliyorsan konuş alim sansınlar bilmiyorsan sus adam sansınlar”
“Her doğru her yerde söylenmez”
“Ketum ol ki Barış ve mutluluk olsun”

YORUM GÖNDERYorumlarınızı göndermek için alt kısımdaki formu kullanabilirsiniz.

  • Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.