28°C
Bolu HAVA DURUMU28°C Az Bulutlu
BİZE ULAŞIN info@dortdivanortakoy.com

Köyümüz Hakkında

- +

”’ORTAKÖY KÖYÜ Bolu ili Dörtdivan ilçesine bağlı;kuruluşu çok eskiye dayanan şirin(istanbul dağının altında ormanın eteklerinde kurulmuş)bir orman köyüdür.Köyümüz tarihiyle ilgili bugüne kadar hiçbir kayıtlı belgeye rastlanılmamıştır.Atalarımızdan tevatür yoluyla gelen bilgilerden anladığımız kadarıyla köyümüz(Ortaköy Köyü) Dörtdivan ilçemizin ilk kurulan ve yerleşilen köylerinden birisidir.

”’Ortaköy Köyü ilçemiz Dörtdivan’a 10 km uzaklıkta olup Kartalkaya yolu üzerinde bulunmaktadır.Kartalkaya tesislerine yaklaşık 18 km mesafededir.Kadastro müdürlüğünden edindiğimiz bilğilere göre köyümüzün sınırları şöyledir:

Şark(Doğu):Akdere,Dülger Deresi,Sarı Kubba

Şimal(Kuzey):Yaya köprü,Harmancık,Kayaönü ve Kıran

Garp(Batı):Uludere

Cenap(Güney):Belengelik

Köyümüzün komşu köylere uzaklıkları(Kuş bakışı):

Doğusunda Bünüş köyü (kuş bakışı)uzaklık 2 km’dir.

Kuzeyinde Yağbaşlar köyü(kuş bakışı) uzaklık 1,5km’dir.

Güneyinde Çetikören köyü (kuş bakışı)uzaklık 1 km’dir.

Batıda ise Bolu Merkez köylerinden Tekkedereköy’ü bulunmaktadır.Bu köye uzaklığı(kuş bakışı) 3 km’dir.

”’Orman ve Kalkındırma Kooperatifimiz mevcuttur.Daha önce doğu,güney ve batı kısımlarında tamamen ormanlık alan olduğu ve yıllar sonra nüfusun çoğalmasıyla ormanlık alanın geriye doğru gittiği görülmüştür.Tarih tekerrürden ibaret olduğundan sanırım şimdi şu anda  yine her tarafta ormanlık alanın genişlediğini ve köyümüzü tekrardan güzelleştirdiğini görmekteyiz.

YAYLALARIMIZ

”’Köyümüzün mevcutta 3 tane yaylası bulunmaktadır.Bunlardan Kirazlı Yayla(Aşağı Yayla) köyümüze 7 km mesafede olup,rakımı yaklaşık 1340 m’dir.Güney Doğusunda Cemaller Köyü Yaylası,Doğusunda Çetikören Köyü Yaylası ve Kuzey Doğusunda ise Yağbaşlar Köyüne ait Mursallar Mah.Yaylası vardır.Özellikle yaz aylarında ziyaretçilerinin çok olduğu yaylamızda 1998’de yapılmış olan birde çeşmemiz bulunmaktadır.Yaylamızda 7’si oturulacak halde toplamda 24 ev yeri(atıl ve çakıl şeklinde) bulunmaktadır.DSİ’nin yapmakta olduğu Tekke Barajının bir ayağıda yaylamızın altına doğru gelecektir.Doğa harikası bu yaylamızı herkesin görmesini temenni ediyoruz.

”’İkinci yaylamız Eklice Yaylasıdır.Bu yaylamızın köyümüze uzaklığı tahminen 10 km’dir.Rakımı yaklaşık 1540 m’dir.Köyümüzde özellikle genç neslin bilmediği bu yaylamız,orman tarafından gittikçe daralmaktadır.Çevresinde bolca su kaynağı bulunmakta,bunlarda zaman geçtikçe kaybolmaktadır.Büyüklerimizden edindiğimiz bilgilere göre 1960’lı yılların sonuna kadar buraya göç yapıldığı öğrenilmiştir.Yaylamızda ayakta herhangi bir ev bulunmamakla birlikte,çakıl ile gerilmiş ev yerlerinin olduğu bellidir.Bu yaylamızdan Dörtdivan ovası ve  Gerede ilçeside görülebilmektedir. 

”’Üçüncü yaylamız olan Yaslıçalı Yaylası köyümüze uzaklığı tahminen(Karanlık Dere Yolu)15 km civarındadır.Rakımı 1860 m olup,Aladağ denilebilecek bir yüksekliktedir.Yaylamızın Kuzey Doğusunda Devren ve Dereköy Yayları,Güneyinde Kocaalan mevkii ve Batısında ise Hokkok(Cemaller Yaylası) bulunmaktadır. Yaylamızda 2007 yılında yapılmış bir adet çeşme mevcuttur.Oluşumu ne zaman olduğu bilinmeyen birde çörten bulunmaktadır.Ayrıca yaylamızın altında da büyük bir çayır bulunmaktadır.Yaylamızda 8 adet oturulacak durumda ev ve toplamda 21 adet ev bulunmaktadır.Tamamen doğa harikası olan yaylamızda çeşit çeşit endemik türlerde bulunmaktadır.Doğa severlerin gezip görebilecekleri bir mekandır.

COĞRAFİ YAPI, GEÇİM KAYNAKLARI, ULAŞIM, HABERLEŞME VE NÜFUS

”’Köyümüzün ilk yerleşkesinde doğu,güney ve batı kısımlarında tamamen ormanlık alan olduğu ve yıllar sonra nüfusun çoğalmasıyla ormanlık alanın geriye doğru gittiği görülmüştür.Tarih tekerrürden ibaret olduğundan şu anda  yine her tarafta ormanlık alanın genişlediğini ve köyümüzü tekrardan kapladığını ve güzelleştirdiğini görmekteyiz.

”’Köyümüz de genel anlamda büyükbaş hayvancılık ve tarım başta gelmektedir.Köyümüzde tavuk kümesi bulunmamaktadır.Ayrıca diğer bir geçim kaynağımızda ormancılıktır.Köyümüzde Orman ve Kalkındırma Kooperatifimiz mevcuttur.

”’Şebeke suyu 2002 yılında gelmiştir ve 3 adet çeşme(Yukarı Mah.,Cami önü ve Aşağı Mah.)bulunmaktadır.Ayrıca köyümüzün kanalizasyonuda mevcuttur.

”’Dörtdivan’ın güneybatısında köylere giden grup yolumuz mevcuttur.İlçe merkezinden köyümüze uzaklık yaklaşık 10 km olup yollarımız tamamı ile asvalttır.

”’Köyümüzde ilk motorlu taşıt 1956 yılında mevcut idi.1970’li yıllarda 2 adet jeep alındı ve 1975’li yıllarda traktör tarım için köyümüze girdi.Şu anda malum olduğu üzere her hanemizde araç mevcut bulunmaktadır.

”’Köyümüze ilk telefon 1980’li yıllarda girdi.Şu an ise gelişen teknolojiyle her evde ev telefonu olmakla birlikte cep telefonu da mevcuttur.İlk elektrik 1975’li yıllarda gelmiştir.

”’Köyümüzün nüfusu;nüfus müdürlüğünden aldığımız bilgilere göre 1960’lı yıllarda 60-65 hanelik yani yaklaşık 400 kişi kadardır.Modern çağın gerekleri,insanlar doğdukları modern çağa ayak uydurmaları ve çocuklarının daha iyi yetişebilmesi için 1975’li yıllarda Ankara,İstanbul ve Bolu gibi şehirlere göç etmek zorunda kalmışlardır.1980’lerde ve 1990’larda olan büyük göçler nedeniyle ne yazık ki,köyümüzün hane sayısı 20’ye kadar düşmüş,nüfusuda 100’lere gerilemiştir.

KÖYDEKİ ÇEŞİTLİ(EĞİTİM VE SOSYAL) TESİSLER

”’Köyümüz,başlangıçta belirtildiği gibi kuruluşu çok eski olan ilçemizin örnek ve nadide köylerinden birisidir.Köyümüzde,kitabesinden anlaşılan 1887 yılında yapılan daha sonra 1944 depreminde yıkılan ve tamiratı yapılan tamamen taştan örülü bir camimiz bulunmaktadır.Camimizin duvarlarında bulunan taşların nereden bulunduğu ve getirildiği hakkında bilgi mevcut değildir.Ayrıca camimizin yıllarca yenilenmeyen iç dizaynıda derneğimizin organizesiyle 2008 yılında tekrar restore edilip hizmete açılmıştır.Bunun yanında camimizle bitişik bir şekilde bir şadırvan ve köy odası mevcuttur.Ayrıca köyümüzde görevli olan imamımıza,imam evi mevcuttur.İmam evimiz ısı yalıtımlı olup 3 odalıdır.Cenaze yemeklerini vermek üzere 1995 yılında köyümüze bir mutfak kazandırılmıştır olup;araç ve gereçleri hizmete sunulmuştur.Bu mutfağımız eski köy odasıyla bitişik olup camimizin hemen yanında bulunmaktadır.2013 yılı itibariyle eski köy odamızda derneğimiz tarafından restore edilmiş olup;içinde eski bir köy havası oluşturulmuştur.

 

 

”’Bolu İl Özel İdaresinden ve Milli Eğitim Müdürlüğünden aldığımız arşiv bilgilerine göre 1922 yılında yapılmış olan ve Dörtdivan ilçemize kurulan dört okuldan biri olma özelliğini taşıyan bir de ORTAKÖY İLKOKULU’muzda vardır.Çevre komşu köylerden öğrencilerinde geldiğini bildiğimiz okulumuz 1935 yılında 5.sınıftan ögrenci mezun etmiştir.Köyümüzde okuma-yazma oranı %98’dir.Köylülerimiz genelinde üniversiteye giden ve mezun olan sayısı fazladır.Bunun en büyük sebebi olarakta büyükşehirlere göç eden hemşehrilerimizden kaynaklanmaktadır.

”’Yapımına 2013 yılının ilk yazında başlanan ORTAKÖY KÖY KONAĞI’mızın yapımına devam ediliyor.Dörtdivan genelinde ilk kez Selçuklu mimarisiyle yapılan iki kattan oluşan ve 530 m2’yi bulan,içinde 300 kişinin aynı anda yemek yiyebileceği bir yemekhane de barındıracak olan bir sosyal tesis yapıyoruz. Son teknoloji 2 adet mutfağı bulunacak olan,ayrıca içinde düğün salonundan açık terasına kadar, muhtar odasından dernek odasına kadar son derece lüks ve köyümüz halkına yakışır bir binayı yapmaya devam ediyoruz. Binamızın içinde ayrıca toplantı salonu ve kütüphanede bulunacaktır. Derneğimizin ve köy muhtarlığımızın organizasyonunu üstlendiği bu binada köylümüzden gelen destek ve yardımlarla köyümüze ve çevre köylere eşsiz bir eser bırakıyoruz. Binamızın en kısa zamanda bitirilmesini planlıyor ve arzuluyoruz.

 GÜNCELLENMEKTEDİR!!!