28°C
Bolu HAVA DURUMU28°C Az Bulutlu
BİZE ULAŞIN info@dortdivanortakoy.com

Bizden Haberler

Dörtdivan Ortaköy Köyü

Köy Ekmeği Tescil Yolunda

- +
Köy Ekmeği Tescil Yolunda

Dörtdivan sahip olduğu doğal ve tarihi güzelliklerinin yanı sıra, zengin bir mutfak kültürüne de ev sahipliği yapmaktadır. Geçmişten günümüze gelen ve dillere destan olan yöresel ürünlerimiz kendi vatandaşlarımızdan sonra tüm dünyaya açılma yolunda hızla ilerliyor.

Dörtdivan Çakmak Tarhanası, Dörtdivan Höşmerimi, Dörtdivan Yağlı Keşi, Dörtdivan İncir Uyutması ve Dörtdivan Patatesli Somun Ekmeği’ nin kendi yöremiz dışında da tanınması ve tadılması amacıyla tescili için başvurular 28/07/2017 tarihinde Türk Patent ve Marka Kurumu’ na yetkililer tarafından yapılmıştı.

Bununla ilgili Bolu Ticaret ve Sanayi Odasında bir tanıtım sergisi açan yetkililer yöresel ürünlerimizi tanıtmaya başladı bile…

Bu ürünlerden birisi var ki hepimizin sevgisini ve iştahını kazanmıştır. Çocukluğumuzda köy fırınları ekmek yapmak için yakıldığında bizler de fırının başında bekler, bir an önce pişmesini ve yemeyi isterdik. Eve gidene kadar sabredemezdik mis gibi kokan, çıtır çıtır köy ekmeğini yemek için…

Fırından çıktığında annelerimiz tarafından mis gibi kokan, içine yine bizim topraklarımızdan beslenen hayvanlarımızın terayağıyla farkını ortaya koyan ve her bir misafirimize ikram etmekte olduğumuz Meşhur Köy Ekmeğimizin nasıl yapıldığını ve nereden temin edilebileceğini anlatarak, bilmeyenlere de öğrenme ve tatma fırsatı sunalım dedik.

Sizler için ve merak edenler için Meşhur Köy Ekmeğimizin Tarifi;

MALZEMELER
(18 Somun Ekmek)
-7 Kg patates
-25 Kg un
-Ekşi Maya
-Bir Miktar Tuz
-Bir Miktar Su

Dörtdivan Somun Ekmeği oldukça zahmetli ama bir o kadar da doyurucu ve nefistir. Bir akşam öncesinde ekmeğimizin mayası için gerekli olan 7 kg kadar patates haşlanır, soyulur ve rendelenir. İçerisine 4 yemek kaşığı süzme yoğurt ve 1 tatlı kaşığı yaş maya ilave edilir. Bütün malzemeler iyice karıştırılır. Sabaha kadar oda sıcaklığında üzeri kapatılarak bekletilir. Ekmeğimizin ekşi mayası hazırlanmış olur.

Ertesi gün 25 kg una elde edilen ekşi maya eklenerek, bir miktar tuz ve bir miktar suyla hamur kıvamına gelene kadar yoğrulur. Hamurun üzeri kapatılarak 1 saat mayalanması için beklenir.(oda sıcaklığında) Köy fırını yakılarak 1 saat ısıtılır.

Hamurdan parçalar alınarak büyük bezeler (istenilen büyüklükte) yapılarak bekletilmeden fırına sürülür.

Bezenin büyüklüğüne göre hamur 1 ila 1.5 saat pişirilir. Pişirilen ekmek oda sıcaklığında 20- 25 gün tüketilebilir. (Derin dondurucularda 3-4 ay bekletilebilir ve istenildiği zaman çıkartılıp tüketilebilir.) Afiyet Olsun…

 

YORUM GÖNDERYorumlarınızı göndermek için alt kısımdaki formu kullanabilirsiniz.

  • Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.