24°C
Bolu HAVA DURUMU24°C Parçalı Bulutlu
BİZE ULAŞIN info@dortdivanortakoy.com

Dörtdivan Haberleri

Dörtdivan Ortaköy Köyü

Düğer Köyleri “Akyel Dua”sını Yaptı.

- +
Düğer Köyleri “Akyel Dua”sını Yaptı.

Aşağı ve Yukarı Düğer Köyleri tarafından geleneksel olarak yapılan, “AKYEL DUASI” bu senede Döğer(Düğer) köylerinin köylü ahalisiyle birlikte İlçe Protokolünün iştirakiyle  ve STK temsilcilerinin katılımıyla yapıldı.

GELENEKSEL AKYEL DUASI

Yüzyıllık tarihiyle Döğer (Düğer) köyümüzde gelenek ve göreneklerimiz yaşatılmaya devam ediyor. Aşağı ve Yukarı Düğer köylerimiz yıllar geçmişe rağmen düğünlerini, merasimlerini, bayramlarını yöreye özgü sürdürmektedir. Bu kültürlerden biri de Akyel Duasıdır. Akyel Duası, cemrenin toprağa düşmesi, karların erimesi ve kışın sona ermesini kutlamak amacıyla köy meydanında toplanan köy ahalisinin, dualarla bölge mezarlığına yürüyüp burada geniş bir katılımla birlik, beraberlik mesajları verilip duaların okunmasıyla sona ermektedir. Birliğin, beraberliğin, bolluğun ve bereketin adı olan Akyel Duasının ardından mevlid okutulup ilkbahar mevsimine hazırlıklar başlar.

Bu yıl da gelenek geniş katılımla gerçekleşti. Akyel Duasına Kaymakam Uğur Tutkan’ın yanı sıra İlçe Jandarma Komutanı, SYDV Temsilcisi, köy muhtarları ve çok sayıda geleneklerine sahip çıkan vatandaşlarımız iştirak etti. Önümüzdeki yıllarda gelenek ve göreneklerimizin unutulmaması ve yeni nesillere naklini sağlamak amacıyla yapılacaklar üzerinde istişare edildi.

YORUM GÖNDERYorumlarınızı göndermek için alt kısımdaki formu kullanabilirsiniz.

  • Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.