34°C
Bolu HAVA DURUMU34°C Az Bulutlu
BİZE ULAŞIN info@dortdivanortakoy.com

Dörtdivan Haberleri

Dörtdivan Ortaköy Köyü

Dörtdivan’da Akbaba Gözlem Evi Açıldı

- +
Dörtdivan’da Akbaba Gözlem Evi Açıldı

Dünyada dört tür akbabanın(Kara Akbaba, Kızıl Akbaba, Sakallı Akbaba ve Küçük Akbaba)  aynı yerde yaşamını sürdürdüğü yer olan Dörtdivan bölgesinin, Dünya çapında ziyaret edilen bir alternatif turizm alanı olarak tanıtmak, bölge ekonomisine destek olmak ve  kuşların habitatına uygun bir şekilde yaşamlarını sürdürmesini desteklemek amacıyla Dörtdivan Belediyesi tarafından Çavuşlar Mahallesi Belen Mevkii’ne Akbaba Gözlem Evi açıldı…

[adinserter block=”1″]

Yurt İçinden ve Yurt dışından bir çok ziyaretçisinin olması beklenen Akbaba Gözlem Evi’nin açılmasıyla rezarvasyonlarda alınmaya başlandı. Akbaba Gözlem Evi, Dörtdivan Belediyesinin kendi imkanları kullanılarak açıldı. Gözlem Evine gelen ziyaretçilerinden Hafta İçi Sabah ve Akşam seanslarında ayrı ayrı kişi başı 100 TL, Hafta Sonu Sabah ve Akşam seanslarında, ayrı ayrı olmak kaydıyla kişi başı 125 TL olarak açıklandı. Konaklama ve ulaşımla ilgili bilgi verilen Dörtdivan Belediyesinin web sitesinde hangi tür kanatlıların olduğu da açıklandı.

Dörtdivan bölgesinde bulunan et üretim merkezlerinde ortaya çıkan atık etlerin gelişi güzel çevreye atılmasını önlemek ve çevre kirliliğini önlemek amacıyla da kurulan, akbaba besleme istasyonuyla birlikte Dörtdivan’ın hem turizm olarak gelişmesi, hem de çevre ve görüntü kirliliğinden uzaklaşması amaçlanıyor.

Yapılan Kuş gözlem kulesi ve ziyaret merkezi kuşların dürbünle uzaktan izlenebilmesi ve gelen ziyaretçilerin eğitilerek, akbabalara yönelik bir farkındalık yaratılması, bölgede ve Türkiye’de bulunan okullardan öğrencilerin gelmesi sağlanarak, genç bireylerde çevre ve doğaya saygı bilincinin oluşturulması hedeflenerek ilk ziyaretçilerine açılmış oldu.

İlk fotoğrafların çekildiği gözlem evinde, devasa kanatlı akbabaların heybetleri ve fotoğrafları yerli yabancı herkesin ilgisini çekecek gibi görünüyor.

[adinserter block=”1″]

DİĞER HABERLER İÇİN TIKLAYINIZ

İşte Bolu Milletvekilleri

YORUM GÖNDERYorumlarınızı göndermek için alt kısımdaki formu kullanabilirsiniz.

  • Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.