25°C
Bolu HAVA DURUMU25°C Gök Gürültülü Sağanak Yağışlı
BİZE ULAŞIN info@dortdivanortakoy.com

Dörtdivan Haberleri

Dörtdivan Ortaköy Köyü

“Bolu” Bütünşehir Olursa Dörtdivan’a Ne Olacak?

- +
“Bolu” Bütünşehir Olursa Dörtdivan’a Ne Olacak?

Merkezde yönetimi güçlendirmek ve hizmeti arttırmak adına, Meclis’te çıkartılması beklenen Bütünşehir Yasası 2019 seçimlerinden sonra yürürlüğe gireceğe benziyor. 51 ilin bütünşehir olması beklenirken, çıkartılacak yasa ile İl ve İlçe Özel İdare Müdürlükleri kaldırılarak, görev ve yetkileri İl ve İlçe belediyelerine devredilecek. Peki Bolu Bütünşehir olursa Dörtdivan ilçesi ne olacak?

BÜTÜNŞEHİR NEDİR?

Türkiye geneli 51 farklı ilin bütünşehir olması beklenmektedir. Peki bütün şehir nedir? Buna göre bütün şehir kavramı hakkında net ifadeler yok ancak bazı açıklamalara göre bütünşehrin ne olduğuna dair bilgiler ortaya çıkmaya başladı. Buna göre bütün şehir sistemi devreye girdiğinde tüm belde belediyeleri kapanacak ve tamamı merkeze bağlanacak. Aynı zamanda köylere de son verilecek ve tüm köyler mahalle olacak. Örneğin bir bölgenin ismi güzel köy ise buranın ismi artık güzel mahallesi olacak. Bütün şehir belediyelerinde istihdam etmekte olan personeller ilgili bakanlıklara, büyükşehir belediyelerine, her hangi bağlı kuruluşlara ya da ilçe belediyelerine devredilecek.

DÖRTDİVAN NEREYE BAĞLANACAK

İlçelerin girişindeki Merkez İlçe nüfusunu gösteren tabelalar değiştirilmeye başlandı. İlçeler bütünşehir’e mi hazırlanıyor? Son zamanlarda gündemi meşgul eden bütünşehir yasasının 2019 seçimlerinden sonra yasalaşması bekleniyor. Buna göre bütünşehir olacak olan Bolu’nun Merkez ilçesinden olması beklenen Gerede ilçesi şehir girişindeki tabelalarını genel nüfus sayılarına çevirerek, bu konuda hazırlık yapıldığının mesajını kamuoyuna verdi.

Gerede’nin yerel basınında yer alan bilgilere göre, Bütünşehir Yasasının uygulamaya geçmesiyle birlikte, Bolu’nun Merkez ilçesi olması beklenen Gerede İlçesinin çevresindeki ilçelere de hizmet vereceği düşünülüyor. Bu durumda Dörtdivan, Mengen ve Yeniçağa İlçelerinin belediye hizmetlerininde Gerede ilçesine bağlanarak ekstra hizmet alma durumu olduğu belirtildi. Bu hizmetler ilçelerin “İlçe” statüsünün ortadan kaldırmadan yapılacağı belirtildi. İlçe Özel İdare Müdürlüklerine bağlı taşınmaz malların, binaların, hizmet ekiplerinin ve araçların İlçe belediyelerine geçmesi bekleniyor.

KÖYLER MAHALLE OLACAK MI?

Bütünşehir yasasının en önemli ayağı, köy statüsünde olan köylerin mahalleye dönüştürülmesi olarak duruyor. İlçe Özel İdare Müdürlüklerinin kapanmasıyla birlikte köylere hizmet konusundaki eksiği, İlçe Belediyelerinin tamamlaması bekleniyor. Yerel Seçimlerde İl Genel Meclis Üyelerini seçen köydeki vatandaşlar, bütünşehir yasasının yasalaşmasıyla birlikte, Belediye Başkanını seçebilecek.

24 köyün bulunduğu Dörtdivan ilçesinde köylerin mahalleye dönüşmesiyle hizmetin artıp, artmayacağı vatandaşlar tarafından merakla bekleniyor.

BÜTÜNŞEHİR İLE DÖRTDİVAN NÜFUSU NE KADAR OLACAK?

2017 Tüik verilerine göre merkez nüfusu 2.631 kişi olan Dörtdivan İlçesinin, Bütünşehir yasasındaki köylerin mahalle olmasıyla birlikte nüfusu 6.185 kişi olacak.

 

Kaynak-1: turkiyegazetesi.com.tr

Kaynak-2: geredeyenigun.com

YORUM GÖNDERYorumlarınızı göndermek için alt kısımdaki formu kullanabilirsiniz.

  • Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.