9°C
Bolu HAVA DURUMU9°C Çok Bulutlu
BİZE ULAŞIN info@dortdivanortakoy.com

Bizden Haberler

Dörtdivan Ortaköy Köyü

Allah’ın İnsanlığa Bahşettiği Gıdalar

- +
Allah’ın İnsanlığa  Bahşettiği Gıdalar

Op. Dr. Mustafa Canberk’in Kaleminden… (Allah’ın İnsanlığa Bahşettiği Gıdalar) adlı “Alıntı” yazısını keyifle okumanız dileklerimizle… (Site Yönetimi)

 

Allah’ın İnsanlığa Bahşettiği Gıdalar
Cenabı Hakk’ın bizlere bahşettiği o kadar çok Meyveler ,Sebzeler bitkiler vardır ki bunlar saymakla bitmez.. mesela bunlardan bir tanesi olan LİMON hakkında sizlere bugün bilgi vermek istiyorum;

 

Limon halk arasında C vitamini kaynağı olarak bilinir ki içinde bol miktarda askorbik asit bulunur..gerçekten de limonda tahminden çok C vitamini vardır.. ayrıca limonun kabuğunda “Flavonol gikosit-favoroid bileşikler)denilen maddeler vardır ki bu madde deneysel çalışmalarda kanser hücrelerinin bölünmesini durdurduğu gösterilmiştir. Limonun içinde antioksidan ve anti kanserojen olarak etki eden 20’nin üstünde maddi olduğu tahmin edilmektedir.

 

Limon da P vitamini (bioflavonoid) bulunur. Bu madde kan damarlarının güçlenmesine yardımcı olduğu gibi tansiyonun düşmesine de yardım eder.
Limon suyunda C vitamini yani Ascorbikasit ,sitrik asit, pektin ve şekerler bulunur.

 

Sitrik asit sadece limon da değil tabiattaki tüm meyve ve sebzelerde bulunabilir ve ekşi tadı verir.Limon tuzunda da bulunan bu asittir aslında limon tuzu limondan değil şekerden elde edilir,tüm yiyeceklerin içinde katkı maddesi olarak da kullanılır, İçine katıldığı maddenin ömrünü uzatır.

 

Limon antibakteriyel özelliklere sahiptir limon suyunun difteri, tifo ,kolera ,sıtma ve diğer bazı bakterilere karşı öldürücü etkisi vardır ;bir kısım bakterilerde ise çoğalmasını durdurucu yani bakteriostatik etkilerinden söz edilir.

 

[adinserter block=”1″]

 

Japon bilim adamlarının yapmış olduğu deneysel çalışmalarda limon yağı esansının buhar şeklinde kullanılmasıyla farelerde sitresi ve gerginliğe azalttığını ifade edilmiştir.

 

Dünyadaki tüm besin maddeleri arasında Negatif yüklü sodyum iyonu sadece limon da vardır diğer tüm gıdalarda pozitif yüklü katyonlar vardır.. bunun anlamı pozitif ve negatif yüklü anyonlar ve katyonlar arasındaki etkileşimden vücudumuzdaki hücrelerde enerji sağlanmasına imkan vermesidir.

 

Limon için özetle şunları söyleyebiliriz;
Mikroplara karşı öldürücü etkisi ile antibakteriyel, kanser hücrelerine karşı büyümelerini engelleyici yönüyle de anti kansorejen ve antioksidan etkileri mevcuttur.. Doğal C vitamini kaynağı olması nedeniyle de vücudumuzu koruyucu,damar sistemimizi güçlendirici,sinir sistemimizi yatıştırıcı ve Negatif sodyum katyonuna sahip olması nedeniyle de vücut hücrelerimizde enerjinin sağlanmasına yardımcı olması önemlidir.

 

Limon yiyenler için bir sorun olabilir,mide asit seviyesi yüksek , Gastritis veya ülseri olanlarda limon mide bağırsak sisteminde rahatsızlık verebilir.. limon suyu yaklaşık %5 asittir,ekşi ve mayhoş bir tadı vardır,PH’ı % de 2-3 arasındadır.. gastrit veya mide ülserlerinde de mide suyu PH sı % 1-3 arasındadır o nedenle bunlarda mide PH sını % de 4-5 lerde tutmak lazımdır ki iyileşsin.Bu itibarla limonu çiğ yani pişirmeden veya yemeğe sıkmadan yiyen kişiler bunun tedbirini almak zorundadırlar.. mide koruyucu olarak anti asitleri kullanabilirler.

 

Tabii bunu hemen limonu yer yemez antiasit içmemek lazım ya yemekten 30-45 dakika sonra veyahutta limondan yarım saat önce içmek lazım.. aksi taktirde etkinliğini azaltabilirler. biri asit diğeri antiasit olduğundan birbirinin nötür edebilirler.. unutmamak lazımdır ki yemeklerde pişirilerek kullanılan limon Çiğ olarak yenilen limondan çok daha az etkilidir.. mide Barsak sorunu olanlar için limonu çiğ yemek yerine salatalara sıkmak veya yemeklerin içine karıştırmak daha mantıklıdır.

 

[adinserter block=”1″]

YORUM GÖNDERYorumlarınızı göndermek için alt kısımdaki formu kullanabilirsiniz.

  • Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.